Vypadávání vlasů není důvodem k panice!

Ztratit každý den 50 až 100 vlasů je zcela přirozené. Problém ovšem může být, pokud ráno po probuzení nalézáte spoustu svých vlasů na polštáři a také kartáčem jich každý den vyčešete plnou hrst. V takovém případě je třeba se uklidnit a začít pátrat po příčinách jejich vypadávání.

Vypadávání vlasů
Nezoufejte! Proti vypadávání vlasů lze bojovat mnoha způsoby.

Za normálních okolností jsou biologické procesy, které mají na starosti růstu vlasů, v rovnováze. Staré vlasy vypadávají, nové začínají růst a o některé přijdete, další získáte. Takto vypadá normální zdravý proces, který odráží různé růstové fáze vlasů. Pokud tyto růstové fáze již neprobíhají tak, jak příroda původně chtěla, můžete zaznamenat zvýšené vypadávání vlasů. Prozradíme vám, jaké jsou možné příčiny a co se s tím dá dělat. Pokud vám vlasy vypadávají déle než šest měsíců, měli byste se objednat k dermatologovi nebo navštívit svého praktického lékaře.

1. Vpadávání vlasů z hormonálních důvodů

Náš hormonální systém je velmi citlivý a reaguje i na ty nejnepatrnější změny. Za normálních okolností ženám zajišťuje husté vlasy ženský pohlavní hormon estrogen. Mnoho žen zná účinek tohoto hormonu v podobě intenzivnějšího smyslového vnímání během těhotenství. Růst vlasů naopak nepodporují mužské pohlavní hormony (androgeny), které se v menší míře vyskytují i v těle ženském. U mužů i u žen se větší množství androgenů vylučuje ve stresových podmínkách. To může narušit hormonální rovnováhu a vést k vypadávání vlasů. V závažných případech vám dermatolog předepíše antiandrogeny. V mnoha případech však postačí, abyste žili méně hekticky a více odpočívali. Další možnou příčinou je dysfunkce štítné žlázy. Zda jsou důvodem vypadávání vlasů právě hormony, může váš lékař zjistit rozborem krve.

2. Vypadávání a lámání vlasů způsobené nevhodnou vlasovou péčí

Přestože jsou vlasy od přírody velmi odolné, přílišné namáhání způsobí, že budou drsné a lámavé. Příčinou může být odbarvování, časté barvení, trvalé ondulace, časté používání vlasové žehličky nebo stresové podněty. Takové nešetrné zacházení nevede přímo k vypadávání vlasů, ale může vést k jejich lámání. Vlasové vlákno se může zlomit u vlasového kořínku a výsledkem může být nevzhledné strniště.

Přímo ztrátu vlasů mohou způsobit jen nehody při barvení a trvalé. Například když odbarvovač či trvalou ondulaci necháte na pokožku hlavy působit příliš dlouho. Jakmile se něco takového stane, nedá se dělat nic jiného, než nechat pokožku hlavy i vlasy být a čekat, až se vlasy zregenerují. Mytí vlasů šamponem byste měli omezit, stejně jako se vyvarovat přílišného stylingu. Pokud je to možné, vynechejte na určitou dobu i barvení vlasů barvami či přelivy, nebo alespoň používejte produkty, které jsou k vlasům šetrné.

3. Vypadávání vlasů způsobené nedostatkem vitamínů

Růst vlasů vyžaduje vyváženou stravu bohatou na vitamíny. Nevyvážená strava a přísné redukční diety mohou zapříčinit přechodné vypadávání vlasů. Vlasům se daří nejlépe při vyvážené stravě s obsahem ovoce, zeleniny, proteinů (např. z mléka, jogurtů, tvarohu, libového masa a mořských ryb), celozrnných výrobků, ořechů a vysoce kvalitních olejů. Nemůžete-li tělu zajistit přísun optimální stravy, je vhodné užívat speciální potravinové doplňky pro upevnění vitality vlasů, které obsahují biotin, niacin, zinek a vitamíny B6, B12, A a E.

4. Vypadávání vlasů z důvodu nedostatečné imunity

Vypadávání vlasů může být rovněž opožděným důsledkem infekce. V zimně jste prodělali chřipku a na jaře si možná všimnete, že vám najednou vypadávají vlasy. Tento zpozdilý a nevítaný projev nemoci se většinou objeví s tříměsíční prodlevou a zhruba délku prodělané nemoci trvá, než se poškozené kořínky vlasů opět uzdraví.

Související články
 • Co dělat s mastnými vlasy?

  Mastné vlasy

  Co dělat s mastnými vlasy?
  ...

  Příčinou mastných vlasů je nadměrná tvorba mazu. Je to nemoc nebo jen kosmetický problém? Nevadí, mastné vlasy jsou zhoršením. Získejte odbornou pomoc pro správnou léčbu.

  ...
 • Snadné rozčesávání po mytí vlasů

  Vlasový kondicionér

  Snadné rozčesávání po mytí vlasů
  ...

  Prozradíme vám jednoduché tipy, jak udržet své vlasy po každém umytí poddajné a nezacuchané.

  ...
 • První pomoc pro jemné vlasy

  Jemné vlasy

  První pomoc pro jemné vlasy
  ...
 • Péče o krásné lesklé vlasy

  Krásné vlasy

  Péče o krásné lesklé vlasy
  ...

  Překrásné lesklé vlasy již nejsou výsadou žen z reklam na šampony. Lesk vašim vlasům dodáme i my a naše produkty.

  ...
 • Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch

  Krásné vlasy

  Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch
  ...

  Lokny jsou překrásné, správně pečujete. Víte, co všechno můžete udělat, aby vaše vlny byly ještě půvabnější?

  ...
 • Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní

  Krásné vlasy

  Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní
  ...

  Kosmetická a wellness ošetření jsou si blízká. Používejte přípravky pro péči o vlasy s exotickými vůněmi k vytvoření okamžiků čirého ​​potěšení.

  ...
 • Více objemu pro vaše vlasy

  Foukání

  Více objemu pro vaše vlasy
  ...

  Téměř všichni chceme mít více vlasů a plnější účes. S trochou znalostí si však mohou krásné účesy vytvořit i ti, co mají vlasy jemné a rovné. Pokud chcete mít objemnější účes, stačí dodržovat jednoduché pravidlo. Méně (přípravku) je někdy více!

  ...
 • Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů

  Mastné vlasy

  Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů
  ...

  Konečky vlasů vypadají suše a volají po péči, ale pokožka hlavy potřebuje umýt. Připomíná vám to Vaše vlasy? Máme pro Vás řešení!

  ...
 • Správné mytí vlasů

  Šamponování

  Správné mytí vlasů
  ...

  Připravte se na správné mytí vlasů. Podívejte se, jak si můžete vylepšit svůj zažitý způsob mytí vlasů šamponem.

  ...
 • Slovník ingrediencí vlasové péče

  Vlasový šampon

  Slovník ingrediencí vlasové péče
  ...

  Chcete-li mít vlasy hladší, používejte jojobový olej. Lesk vašim vlasům dodají hedvábné proteiny. Ingredience obsažené v našich produktech vlasové péče a stylingových produktech mohou být vašim vlasům velmi prospěšné. Čtěte dále a dozvíte se o jednotlivých přísadách mnoho zajímavého.

  ...
 • Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy

  Vlasový šampon

  Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy
  ...

  Lecitin má příznivý vliv na suché a lámavé vlasy. Přečtěte si o lecitinu a jeho použití ve vlasové péči.

  ...
 • Jak najít ten správný šampon

  Vlasový šampon

  Jak najít ten správný šampon
  ...