Mastné vlasy: Jak zbavit se přebytečného kožního mazu

Ať je považujete za nemoc nebo jen za kosmetický problém, mastné vlasy jsou nepříjemné a mastnoty není snadné se zbavit. Správné odborné rady však řešení nabízejí.

Navzdory veškeré snaze a velmi důmyslnému stylingu může být výsledkem beztvarý účes s vlasy jako provázky, což je pro mnoho žen s mastnými vlasy velmi frustrující. Mastné vlasy působí zanedbaně a považují se za vadu na kráse. V podstatě se však nejedná o nic jiného než o výsledek přirozeného procesu. Kořínky vlasů mají mazové žlázy, které vylučují tukovou látku zvanou kožní maz. Tento kožní maz vlasům ve skutečnosti prospívá, neboť je udržuje zdravé a hladké a zabraňuje jejich nadměrnému vysoušení a lámání.

Příčinou mastných vlasů je nadměrná produkce kožního mazu. V tom nejhorším případě mohou mazové žlázy kořínky vlasů ucpat a způsobit nadměrné vypadávání vlasů a tvorbu lupů. Příčinami nadměrné produkce kožního mazu jsou dědičnost, nezdravé stravovací návyky, užívání léků či nesprávná vlasová péče. Intenzita produkce kožního mazu se může měnit také se změnou ročního období, klimatickými změnami, kolísáním hladiny hormonů či delšími obdobími stresu.

Naše rada: Mastné vlasy myjte častěji

Ve vážných případech vám s mastnými vlasy pomůže dermatolog. Určité léky na předpis obsahují kyselinu all-trans retinovou, ve zkratce uváděnou jako „ATRA” (jedná se o látku příbuznou vitamínu A), která vylučování kožního mazu z mazových žláz reguluje. Ve většině případů však nadměrné mastnotě vlasů udělají přítrž speciální přípravky vlasové péče. Tyto produkty obnoví vyváženou produkci kožního mazu z mazových žláz. Produkci kožního mazu regulují a pokožku hlavy zklidňují mořské řasy nebo bylinky, jako je přeslička, rozmarýn, podběl, kopřiva žahavka, heřmánek a šalvěj. Vylučování kožního mazu může regulovat také lékařský dehet. Pozor: Ruce pryč od produktů s obsahem proteinů nebo látek obnovujících lipidovou vrstvu, jako jsou oleje či silikon! Tyto přísady by totiž už tak složitou situaci ještě zhoršily, protože by vlasy zatížily a ještě více zamastily.

Kromě správné péče, hraje důležitou roli také vytrvalost při používání těch správných přípravků. Někteří lidé se domnívají, že časté mytí vlasů šamponem produkci kožního mazu stimuluje. Tato domněnka však nemá žádný reálný základ. Opak je pravdou. Mastné vlasy byste si měli mýt denně, pokud je třeba. Každé ošetření šamponem odstraní z mazových žláz téměř všechen kožní maz a odstraní ho ještě více, pokud šampon do pokožky hlavy vmasírujete. Výsledek je jasný: správná péče s mastnými vlasy brzy zatočí!

Co dělat

 • Používejte šampony s průsvitnou konzistencí a vyhýbejte se šamponům krémovým.
 • Tu a tam byste měli přebytečný tuk (kožní maz) z vlasů a pokožky hlavy odstranit pomocí léčivé jílové masky. Léčivý jíl zakoupíte vybraných lékárnách a obchodech specializovaných na zdravý životní styl a přírodní kosmetiku. Léčivý jíl absorbuje a váže velké množství mastných látek, takže v boji proti mastným vlasům je ideálním pomocníkem.
 • Vlasy si myjte ráno. V noci pracují mazové žlázy obzvláště intenzivně.

Čeho se vyvarovat

 • Mastné vlasy dráždí pokožku hlavy, takže je více citlivá. Měli byste se vyvarovat dalšího namáhání pokožky hlavy a vlasy nevystavovat působení horké vody a častému fénování. Další zbytečné podráždění způsobují pevné copy nebo těsné přilby nebo pokrývky hlavy.
 • Používejte pouze vlažnou vodu. Horká voda produkci kožního mazu stimuluje.
 • Nepoužívejte kartáč na vlasy. Kartáčováním se kožní maz jen roznese do celých vlasů od kořínků až ke konečkům. Česání hřebenem postačí.
 • Nepoužívejte smývatelnou péči. Mastné vlasy potřebují méně péče než vlasy suché. Pravidlo číslo jedna pro mastné vlasy zní: Méně je více!
Související články
 • Snadné rozčesávání po mytí vlasů

  Vlasový kondicionér

  Snadné rozčesávání po mytí vlasů
  ...

  Prozradíme vám jednoduché tipy, jak udržet své vlasy po každém umytí poddajné a nezacuchané.

  ...
 • První pomoc pro jemné vlasy

  Jemné vlasy

  První pomoc pro jemné vlasy
  ...
 • Péče o krásné lesklé vlasy

  Krásné vlasy

  Péče o krásné lesklé vlasy
  ...

  Překrásné lesklé vlasy již nejsou výsadou žen z reklam na šampony. Lesk vašim vlasům dodáme i my a naše produkty.

  ...
 • Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch

  Krásné vlasy

  Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch
  ...

  Lokny jsou překrásné, správně pečujete. Víte, co všechno můžete udělat, aby vaše vlny byly ještě půvabnější?

  ...
 • Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní

  Krásné vlasy

  Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní
  ...

  Kosmetická a wellness ošetření jsou si blízká. Používejte přípravky pro péči o vlasy s exotickými vůněmi k vytvoření okamžiků čirého ​​potěšení.

  ...
 • Více objemu pro vaše vlasy

  Foukání

  Více objemu pro vaše vlasy
  ...

  Téměř všichni chceme mít více vlasů a plnější účes. S trochou znalostí si však mohou krásné účesy vytvořit i ti, co mají vlasy jemné a rovné. Pokud chcete mít objemnější účes, stačí dodržovat jednoduché pravidlo. Méně (přípravku) je někdy více!

  ...
 • Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů

  Mastné vlasy

  Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů
  ...

  Konečky vlasů vypadají suše a volají po péči, ale pokožka hlavy potřebuje umýt. Připomíná vám to Vaše vlasy? Máme pro Vás řešení!

  ...
 • Správné mytí vlasů

  Šamponování

  Správné mytí vlasů
  ...

  Připravte se na správné mytí vlasů. Podívejte se, jak si můžete vylepšit svůj zažitý způsob mytí vlasů šamponem.

  ...
 • Slovník ingrediencí vlasové péče

  Vlasový šampon

  Slovník ingrediencí vlasové péče
  ...

  Chcete-li mít vlasy hladší, používejte jojobový olej. Lesk vašim vlasům dodají hedvábné proteiny. Ingredience obsažené v našich produktech vlasové péče a stylingových produktech mohou být vašim vlasům velmi prospěšné. Čtěte dále a dozvíte se o jednotlivých přísadách mnoho zajímavého.

  ...
 • Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy

  Vlasový šampon

  Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy
  ...

  Lecitin má příznivý vliv na suché a lámavé vlasy. Přečtěte si o lecitinu a jeho použití ve vlasové péči.

  ...
 • Jak najít ten správný šampon

  Vlasový šampon

  Jak najít ten správný šampon
  ...
 • Protein

  Vlasový šampon

  Protein
  ...

  Přirozený lesk zdravých vlasů se někdy během jejich upravování a stylingu vytratí. Ztracený lesk můžete získat zpět díky kondicionérům s obsahem proteinů.

  ...