Máte někdy pocit, že byste „vyskočili z kůže“, zejména pokud jde o pokožku hlavy? Přivádí vás napjatá, svrbící a pálící pokožka hlavy k nepříčetnosti? Prozradíme vám, proč se pokožka hlavy tak vymyká vaší kontrole, ale hlavně jak ji znovu pod kontrolu dostat a nastolit určitou rovnováhu.
Někteří lidé mají pokožku hlavy o něco citlivější vždy, zatímco u jiných se tento problém objevuje jen sporadicky. Na vině může být klima, častá nebo nesprávná aplikace trvalé ondulace či barvy nebo také nevhodné produkty vlasové péče. Svoji roli může hrát také fyziologie. Rovnováhu kůže a pokožky hlavy může narušovat také stres a napětí.
Stejně jako kůže má i pokožka hlavy svoji ochrannou vrstvu. Představte si ji jako zeď z cihel, přičemž cihly znázorňují zrohovatělé buňky. Maltu mezi těmito cihlami představují lipidy, tedy tukové látky. Externí vlivy mohou část lipidů (v našem případě maltu) odstranit. V důsledku toho je nyní tato bariéra (naše zeď z cihel) děravá. Příliš mnoho vlhkosti uniká ven, zatímco dovnitř mohou pronikat škodlivé látky. Pokožku hlavy tento proces dráždí, takže reaguje svrběním, pálením, zarudnutím, tvorbou lupů či napjatostí.
Myjete si vlasy denně a pak na ně nanášíte stylingové produkty s obsahem alkoholu, jako jsou stylingové gely či pěnová tužidla? Tím pokožku hlavy časem vysušíte. Musíte-li si vlasy mýt denně, pak byste měli používat velmi jemný šampon. Stylingové produkty s alkoholem na nějaký čas odložte a namísto nich si vlasy upravujte s pomocí bezoplachových balzámů, stylingových sprejů či vosků.
Suchý vzduch vytopených místností v zimě a klimatizace v létě jsou nešetrné k celé kůži, včetně pokožky hlavy. V těchto nepříznivých časech jsou pro vlasy i pokožku hlavy ideálními produkty hydratační šampony, balzámy a bezoplachová vlasová péče. V pokožce se postupně doplňují zásoby vody, aniž by současně extrémně rostlo množství lipidů. Lipidy (tuky) mohou totiž vlasy zatěžovat, zejména pak vlasy jemné.
Úporné svědění může být příznakem kvasinkového onemocnění pokožky hlavy. Je-li pokožka hlavy zarudlá a ve vlasech se tvoří velké lupy, je přítomnost kvasinkového onemocnění ještě pravděpodobnější. Ke kvasinkovým onemocněním je obzvláště náchylná mastná pokožka hlavy, protože kvasinkám takové prostředí vyhovuje. Pokud máte pokožku hlavy mastnou a svědí vás, měli byste se o dalším postupu poradit s dermatologem.