Šetrná péče o citlivou pokožku hlavy

Máte někdy pocit, že byste „vyskočili z kůže“, zejména pokud jde o pokožku hlavy? Přivádí vás napjatá, svrbící a pálící pokožka hlavy k nepříčetnosti? Prozradíme vám, proč se pokožka hlavy tak vymyká vaší kontrole, ale hlavně jak ji znovu pod kontrolu dostat a nastolit určitou rovnováhu.

Někteří lidé mají pokožku hlavy o něco citlivější vždy, zatímco u jiných se tento problém objevuje jen sporadicky. Na vině může být klima, častá nebo nesprávná aplikace trvalé ondulace či barvy nebo také nevhodné produkty vlasové péče. Svoji roli může hrát také fyziologie. Rovnováhu kůže a pokožky hlavy může narušovat také stres a napětí.

Citlivá pokožka hlavy a narušená ochranná bariéra

Stejně jako kůže má i pokožka hlavy svoji ochrannou vrstvu. Představte si ji jako zeď z cihel, přičemž cihly znázorňují zrohovatělé buňky. Maltu mezi těmito cihlami představují lipidy, tedy tukové látky. Externí vlivy mohou část lipidů (v našem případě maltu) odstranit. V důsledku toho je nyní tato bariéra (naše zeď z cihel) děravá. Příliš mnoho vlhkosti uniká ven, zatímco dovnitř mohou pronikat škodlivé látky. Pokožku hlavy tento proces dráždí, takže reaguje svrběním, pálením, zarudnutím, tvorbou lupů či napjatostí.

Citlivost pokožky hlavy způsobená prohřešky v oblasti vlasové péče

Myjete si vlasy denně a pak na ně nanášíte stylingové produkty s obsahem alkoholu, jako jsou stylingové gely či pěnová tužidla? Tím pokožku hlavy časem vysušíte. Musíte-li si vlasy mýt denně, pak byste měli používat velmi jemný šampon. Stylingové produkty s alkoholem na nějaký čas odložte a namísto nich si vlasy upravujte s pomocí bezoplachových balzámů, stylingových sprejů či vosků.

Citlivost pokožky hlavy zhoršují klimatické změny

Suchý vzduch vytopených místností v zimě a klimatizace v létě jsou nešetrné k celé kůži, včetně pokožky hlavy. V těchto nepříznivých časech jsou pro vlasy i pokožku hlavy ideálními produkty hydratační šampony, balzámy a bezoplachová vlasová péče. V pokožce se postupně doplňují zásoby vody, aniž by současně extrémně rostlo množství lipidů. Lipidy (tuky) mohou totiž vlasy zatěžovat, zejména pak vlasy jemné.

Citlivá pokožka hlavy: Na pomoc přizvěte dermatologa

Úporné svědění může být příznakem kvasinkového onemocnění pokožky hlavy. Je-li pokožka hlavy zarudlá a ve vlasech se tvoří velké lupy, je přítomnost kvasinkového onemocnění ještě pravděpodobnější. Ke kvasinkovým onemocněním je obzvláště náchylná mastná pokožka hlavy, protože kvasinkám takové prostředí vyhovuje. Pokud máte pokožku hlavy mastnou a svědí vás, měli byste se o dalším postupu poradit s dermatologem.

Související články
 • Co dělat s mastnými vlasy?

  Mastné vlasy

  Co dělat s mastnými vlasy?
  ...

  Příčinou mastných vlasů je nadměrná tvorba mazu. Je to nemoc nebo jen kosmetický problém? Nevadí, mastné vlasy jsou zhoršením. Získejte odbornou pomoc pro správnou léčbu.

  ...
 • Snadné rozčesávání po mytí vlasů

  Vlasový kondicionér

  Snadné rozčesávání po mytí vlasů
  ...

  Prozradíme vám jednoduché tipy, jak udržet své vlasy po každém umytí poddajné a nezacuchané.

  ...
 • První pomoc pro jemné vlasy

  Jemné vlasy

  První pomoc pro jemné vlasy
  ...
 • Péče o krásné lesklé vlasy

  Krásné vlasy

  Péče o krásné lesklé vlasy
  ...

  Překrásné lesklé vlasy již nejsou výsadou žen z reklam na šampony. Lesk vašim vlasům dodáme i my a naše produkty.

  ...
 • Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch

  Krásné vlasy

  Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch
  ...

  Lokny jsou překrásné, správně pečujete. Víte, co všechno můžete udělat, aby vaše vlny byly ještě půvabnější?

  ...
 • Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní

  Krásné vlasy

  Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní
  ...

  Kosmetická a wellness ošetření jsou si blízká. Používejte přípravky pro péči o vlasy s exotickými vůněmi k vytvoření okamžiků čirého ​​potěšení.

  ...
 • Více objemu pro vaše vlasy

  Foukání

  Více objemu pro vaše vlasy
  ...

  Téměř všichni chceme mít více vlasů a plnější účes. S trochou znalostí si však mohou krásné účesy vytvořit i ti, co mají vlasy jemné a rovné. Pokud chcete mít objemnější účes, stačí dodržovat jednoduché pravidlo. Méně (přípravku) je někdy více!

  ...
 • Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů

  Mastné vlasy

  Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů
  ...

  Konečky vlasů vypadají suše a volají po péči, ale pokožka hlavy potřebuje umýt. Připomíná vám to Vaše vlasy? Máme pro Vás řešení!

  ...
 • Správné mytí vlasů

  Šamponování

  Správné mytí vlasů
  ...

  Připravte se na správné mytí vlasů. Podívejte se, jak si můžete vylepšit svůj zažitý způsob mytí vlasů šamponem.

  ...
 • Slovník ingrediencí vlasové péče

  Vlasový šampon

  Slovník ingrediencí vlasové péče
  ...

  Chcete-li mít vlasy hladší, používejte jojobový olej. Lesk vašim vlasům dodají hedvábné proteiny. Ingredience obsažené v našich produktech vlasové péče a stylingových produktech mohou být vašim vlasům velmi prospěšné. Čtěte dále a dozvíte se o jednotlivých přísadách mnoho zajímavého.

  ...
 • Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy

  Vlasový šampon

  Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy
  ...

  Lecitin má příznivý vliv na suché a lámavé vlasy. Přečtěte si o lecitinu a jeho použití ve vlasové péči.

  ...
 • Jak najít ten správný šampon

  Vlasový šampon

  Jak najít ten správný šampon
  ...