Skip to Content

Šetrná péče o citlivou pokožku hlavy

Máte někdy pocit, že byste „vyskočili z kůže“, zejména pokud jde o pokožku hlavy? Přivádí vás napjatá, svrbící a pálící pokožka hlavy k nepříčetnosti? Prozradíme vám, proč se pokožka hlavy tak vymyká vaší kontrole, ale hlavně jak ji znovu pod kontrolu dostat a nastolit určitou rovnováhu.

Někteří lidé mají pokožku hlavy o něco citlivější vždy, zatímco u jiných se tento problém objevuje jen sporadicky. Na vině může být klima, častá nebo nesprávná aplikace trvalé ondulace či barvy nebo také nevhodné produkty vlasové péče. Svoji roli může hrát také fyziologie. Rovnováhu kůže a pokožky hlavy může narušovat také stres a napětí.

Citlivá pokožka hlavy a narušená ochranná bariéra

Stejně jako kůže má i pokožka hlavy svoji ochrannou vrstvu. Představte si ji jako zeď z cihel, přičemž cihly znázorňují zrohovatělé buňky. Maltu mezi těmito cihlami představují lipidy, tedy tukové látky. Externí vlivy mohou část lipidů (v našem případě maltu) odstranit. V důsledku toho je nyní tato bariéra (naše zeď z cihel) děravá. Příliš mnoho vlhkosti uniká ven, zatímco dovnitř mohou pronikat škodlivé látky. Pokožku hlavy tento proces dráždí, takže reaguje svrběním, pálením, zarudnutím, tvorbou lupů či napjatostí.

Citlivost pokožky hlavy způsobená prohřešky v oblasti vlasové péče

Myjete si vlasy denně a pak na ně nanášíte stylingové produkty s obsahem alkoholu, jako jsou stylingové gely či pěnová tužidla? Tím pokožku hlavy časem vysušíte. Musíte-li si vlasy mýt denně, pak byste měli používat velmi jemný šampon. Stylingové produkty s alkoholem na nějaký čas odložte a namísto nich si vlasy upravujte s pomocí bezoplachových balzámů, stylingových sprejů či vosků.

Citlivost pokožky hlavy zhoršují klimatické změny

Suchý vzduch vytopených místností v zimě a klimatizace v létě jsou nešetrné k celé kůži, včetně pokožky hlavy. V těchto nepříznivých časech jsou pro vlasy i pokožku hlavy ideálními produkty hydratační šampony, balzámy a bezoplachová vlasová péče. V pokožce se postupně doplňují zásoby vody, aniž by současně extrémně rostlo množství lipidů. Lipidy (tuky) mohou totiž vlasy zatěžovat, zejména pak vlasy jemné.

Citlivá pokožka hlavy: Na pomoc přizvěte dermatologa

Úporné svědění může být příznakem kvasinkového onemocnění pokožky hlavy. Je-li pokožka hlavy zarudlá a ve vlasech se tvoří velké lupy, je přítomnost kvasinkového onemocnění ještě pravděpodobnější. Ke kvasinkovým onemocněním je obzvláště náchylná mastná pokožka hlavy, protože kvasinkám takové prostředí vyhovuje. Pokud máte pokožku hlavy mastnou a svědí vás, měli byste se o dalším postupu poradit s dermatologem.

Související články
 • Co dělat s mastnými vlasy?

  Mastné vlasy

  Co dělat s mastnými vlasy?
  ...

  Příčinou mastných vlasů je nadměrná tvorba mazu. Je to nemoc nebo jen kosmetický problém? Nevadí, mastné vlasy jsou zhoršením. Získejte odbornou pomoc pro správnou léčbu.

  ...
 • Snadné rozčesávání po mytí vlasů

  Vlasový kondicionér

  Snadné rozčesávání po mytí vlasů
  ...

  Prozradíme vám jednoduché tipy, jak udržet své vlasy po každém umytí poddajné a nezacuchané.

  ...
 • První pomoc pro jemné vlasy

  Jemné vlasy

  První pomoc pro jemné vlasy
  ...
 • Keratin – Zázračná péče zevnitř navenek

  Ochrana

  Keratin – Zázračná péče zevnitř navenek
  ...

  Co je keratin a jakou roli sehrává v péči o vlasy? Prozradíme vám, jak díky němu získáte silnější a zdravější prameny!

  ...
 • Produkty vlasové péče pro kudrnaté vlasy

  Krásné vlasy

  Produkty vlasové péče pro kudrnaté vlasy
  ...

  Speciální produkty vlasové péče pro vlnité vlasy promění Vaše kudrny v nádhernou a stylovou ozdobu.

  ...
 • Efektivní péče o vlasy

  Krásné vlasy

  Efektivní péče o vlasy
  ...
 • Hloubkové čištění: Detox pro vaše vlasy

  Krásné vlasy

  Hloubkové čištění: Detox pro vaše vlasy
  ...
 • Silikon v produktech vlasové péče

  Krásné vlasy

  Silikon v produktech vlasové péče
  ...

  Zda jsou pro vás vhodné vlasové přípravky s obsahem silikonu, záleží na typu vlasů, které máte a na účesu, který byste ráda měla.

  ...
 • Péče o dlouhé vlasy

  Krásné vlasy

  Péče o dlouhé vlasy
  ...

  Vlasy sahající k ramenům rostly nejméně tři roky a za tu dobu vydržely 300 mytí šamponem. Správná péče je proto zásadní. Pro vaše dlouhé vlasy máme devět skvělých tipů.

  ...
 • Vlasová maska: intenzívní pečující program

  Krásné vlasy

  Vlasová maska: intenzívní pečující program
  ...
 • BB krém na vlasy

  Krásné vlasy

  BB krém na vlasy
  ...
 • Jak mít zdravé vlasy

  Krásné vlasy

  Jak mít zdravé vlasy
  ...

  Ukážeme vám, jak mít zdravější vlasy. Pomáhá například používat suchý šampon místo každodenního mytí vlasů.

  ...