Zbavte se lupů

Bílé lupy na tmavém oblečení nejsou nic, s čím bychom se chtěli chlubit. Náš vlasový odborník Dr. Edo Hoting vám vysvětlí, jak s tímto nepříjemným problémem rychle skoncovat.

Na samém začátku bychom na vás chtěli apelovat, abyste se za problémy s lupy nestyděli. S lupy se tu a tam potýká celá polovina lidské populace. Tvorba lupů je v zásadě normální a zdravý proces. Naše pokožka se neustále regeneruje. Během tohoto procesu staré buňky přibližně po osmadvaceti dnech života odumírají a vytvářejí prostor pro buňky nové. Vzhledem k tomu, že buňky jsou příliš malé na to, abychom je mohli spatřit pouhým okem, obvykle si tento proces ani neuvědomujeme.

Uvolněné buňky se odstraní při mytí šamponem. Odumřelé buňky viditelné pouze tehdy, když těchto zrohovatělých buněk produkuje pokožka hlavy nadměrné množství. Tento proces však nemusí nutně souviset se suchou pokožkou hlavy. Lupy mohou trpět i lidé s mastnými vlasy. Náš vlasový odborník Dr. Edo Hoting vám poskytne nejnovější informace o výzkumu v oblasti lupů.

Schwarzkopf: Lupy má každý, protože pokožka hlavy se neustále obnovuje. Proč jsou však u některých lidí lupy vidět?

Dr. Hoting: Na pokožce hlavy se nalézá kvasinka Pityrosporon ovale. Když se přemnoží, začnou její metabolické procesy pokožku hlavy dráždit. Následkem toho buňky odumírají rychleji a ve vlasech se začnou vyskytovat lupy ve větší než obvyklé míře. Závažnost problému záleží i na individuálních faktorech, věku a klimatu. Tvorbu lupů podporuje například nedostatek světla, zejména nedostatek UV záření v zimních měsících. Svoji roli hraje také obvyklý způsob péče o vlasy. A pokud si vlasy nemyjeme dostatečně často, tvorba lupů začne být intenzivnější.,,

SK: Kdy je třeba s lupy navštívit dermatologa?

DH: Doprovází-li lupy svědění a podrážděná kůže, může být pokožka hlavy zanícená. Zvýšenou tvorbu lupů mohou způsobovat také některé kožní nemoci, jako je například ekzém či psoriáza. V těchto případech byste měli vyhledat dermatologa.

SK: Takže lupy a svědění pokožky hlavy jdou vždy ruku v ruce?

DH: Nikoli. Mírnou tvorbu lupů nedoprovází žádné další příznaky. Pouze nadměrná tvorba lupů může mít za následek také svědění kůže.

SK: Může tvorbu lupů podporovat časté mytí šamponem nebo tvrdá vápenatá voda?

DH: Na tvorbu lupů může mít vliv klima a další environmentální faktory. Tvorbu lupů podporuje suchý vzduch vytopených místností a nedostatek slunečního záření v zimních měsících. Nadměrné fénování vlasů při vysokých teplotách může pokožku hlavy rovněž vysušovat a vést k tvorbě viditelných lupů. Kvalita vody a zejména obsah vápníku ve vodě však tvorbu lupů žádný vliv nemá. Na rozdíl od mýdla, moderní šampony vlasy velmi dobře myjí a poskytují jim regenerační péči i ve vápenaté vodě. Tvorba lupů bez jakýchkoli dalších obtěžujících příznaků není nemoc a lze ji s dlouhodobým úspěchem řešit používáním vhodných kosmetických procedur a šamponů proti lupům.

SK: Mohou mít lupy i lidé s mastnými vlasy?

DH: Ano, je to možné. Jsou-li mazové žlázy velmi aktivní, vytvořený kožní maz způsobí, že se uvolněné buňky (lupy) slepí dohromady.

SK: Pokud se jednou problémy s lupy objeví, je nutné používat šampon proti lupům již napořád?

DH: Ne, se správnou péčí lze lupy snadno vyléčit dlouhodobě. Není nutné používat šampon proti lupům až do konce života. Kdykoli lupy zaznamenáte, lze se jich spolehlivě zbavit velmi účinnými šampony proti lupům. K dispozici je několik aktivních látek. Například pyrithion zinku bojuje přemnoženým kvasinkám a přitom nadměrnou tvorbu lupů snižuje.

SK: Jsou šampony proti lupům nešetrné k vlasům?

DH: Není důvod se pravidelného používání šamponu proti lupům obávat. Je v pořádku, když šampon proti lupům necháte na pokožce hlavy o něco déle, přibližně dvě minuty. Tak poskytnete aktivním ingrediencím více času působit. A aby bylo zajištěno dostatečné odstranění lupů, doporučuji vlasy mýt častěji. Používání šamponu proti lupům vhodně doplňují a výsledky léčby optimalizují vlasová tonika. Rovněž bezoplachová vlasová tonika jsou v boji proti lupům velmi účinná.

Co můžete proti lupům dělat:

 • Vyhýbejte se dráždění pokožky hlavy, ke kterému může docházet při mytí vlasů velmi horkou vodou, hrubým vysoušením vlasů ručníkem, používáním tvrdých kartáčů nebo fenováním při vysokých teplotách.
 • Jakmile lupy zpozorujete, vyhýbejte se dalšímu dráždění pokožky hlavy, ke kterému by mohlo dojít při barvení vlasů nebo při jejich narovnávání či úpravě trvalou ondulací apod.
 • Máte-li vlasy suché a namáhané, mohly by je šampony proti lupům ještě více vysušit. Po každém mytí šamponem byste proto měli používat smývatelnou péči.
 • Nezdravé stravovací návyky či trvalý stres samy o sobě tvorbu lupů nezpůsobují, ale mohou tento problém zhoršovat.
Související články
 • Co dělat s mastnými vlasy?

  Mastné vlasy

  Co dělat s mastnými vlasy?
  ...

  Příčinou mastných vlasů je nadměrná tvorba mazu. Je to nemoc nebo jen kosmetický problém? Nevadí, mastné vlasy jsou zhoršením. Získejte odbornou pomoc pro správnou léčbu.

  ...
 • Snadné rozčesávání po mytí vlasů

  Vlasový kondicionér

  Snadné rozčesávání po mytí vlasů
  ...

  Prozradíme vám jednoduché tipy, jak udržet své vlasy po každém umytí poddajné a nezacuchané.

  ...
 • První pomoc pro jemné vlasy

  Jemné vlasy

  První pomoc pro jemné vlasy
  ...
 • Péče o krásné lesklé vlasy

  Krásné vlasy

  Péče o krásné lesklé vlasy
  ...

  Překrásné lesklé vlasy již nejsou výsadou žen z reklam na šampony. Lesk vašim vlasům dodáme i my a naše produkty.

  ...
 • Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch

  Krásné vlasy

  Vaše kudrnaté vlasy sklidí největší úspěch
  ...

  Lokny jsou překrásné, správně pečujete. Víte, co všechno můžete udělat, aby vaše vlny byly ještě půvabnější?

  ...
 • Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní

  Krásné vlasy

  Naprosté potěšení: Vlasová péče s vůní
  ...

  Kosmetická a wellness ošetření jsou si blízká. Používejte přípravky pro péči o vlasy s exotickými vůněmi k vytvoření okamžiků čirého ​​potěšení.

  ...
 • Více objemu pro vaše vlasy

  Foukání

  Více objemu pro vaše vlasy
  ...

  Téměř všichni chceme mít více vlasů a plnější účes. S trochou znalostí si však mohou krásné účesy vytvořit i ti, co mají vlasy jemné a rovné. Pokud chcete mít objemnější účes, stačí dodržovat jednoduché pravidlo. Méně (přípravku) je někdy více!

  ...
 • Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů

  Mastné vlasy

  Mastná pokožka hlavy a suché konečky vlasů
  ...

  Konečky vlasů vypadají suše a volají po péči, ale pokožka hlavy potřebuje umýt. Připomíná vám to Vaše vlasy? Máme pro Vás řešení!

  ...
 • Správné mytí vlasů

  Šamponování

  Správné mytí vlasů
  ...

  Připravte se na správné mytí vlasů. Podívejte se, jak si můžete vylepšit svůj zažitý způsob mytí vlasů šamponem.

  ...
 • Slovník ingrediencí vlasové péče

  Vlasový šampon

  Slovník ingrediencí vlasové péče
  ...

  Chcete-li mít vlasy hladší, používejte jojobový olej. Lesk vašim vlasům dodají hedvábné proteiny. Ingredience obsažené v našich produktech vlasové péče a stylingových produktech mohou být vašim vlasům velmi prospěšné. Čtěte dále a dozvíte se o jednotlivých přísadách mnoho zajímavého.

  ...
 • Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy

  Vlasový šampon

  Lecitin: pro zářivé a poddajné vlasy
  ...

  Lecitin má příznivý vliv na suché a lámavé vlasy. Přečtěte si o lecitinu a jeho použití ve vlasové péči.

  ...
 • Jak najít ten správný šampon

  Vlasový šampon

  Jak najít ten správný šampon
  ...