Žena s účesem á la páže
Vlasový styling | Krátké vlasy

Páže – elegantní, nadčasový účes

Páže je jedním z klasických účesů. Je nadčasový a v současné době opravdu trendy. A navíc působí velmi sebevědomě. V tomto článku se o tomto střihu dozvíte vše, včetně toho, jestli Vám bude slušet.

Žena s pážetem ve světlých šatech

Účes páže, který svým názvem odkazuje na středověkou Anglii, je velmi populární i v dnešním světě módy.

Hledáte střih, který by byl nadčasový a zároveň moderní? Pak je páže skvělou volbou. Název tohoto střihu pochází ze středověké Anglie, kde velmi podobný účes nosila právě pážata. Jedním z nejslavnějších nositelů pážete byl asi princ Valiant. Dějiny tohoto sestřihu ale sahají ještě hlouběji do minulosti, až k starověkým Egypťanům.

 

Na starověkých egyptských malbách můžeme tento po čelist dlouhý účes s rovnou ofinou vidět na mužích i ženách. Páže je velmi geometrický sestřih, který byl moderní ve dvacátých letech a pak znovu v letech padesátých a šedesátých. Ženám vždy dodával a dodnes dodává pocit nezávislosti, sebedůvěry a emancipace. Čtěte dál a dozvíte se vše, co o tomto stylovém účesu potřebujete vědět.

Co je to páže a jak vypadá?

Jak už jsme zmiňovali, páže bylo trendy už ve dvacátých letech. Tento moderní, chlapecký účes je založený na klasickém mužském střihu, který nosila pážata ve středověké Anglii. Ve dvacátých letech pak tento sestřih převzaly sebevědomé, inteligentní, nezávislé ženy, které se dokonce odvážily zaměřit se na kariéru. Byla to v té době taková malá revoluce. Nosily jej především mladé ženy, které bojovaly proti tehdejšímu tradičnímu pojetí ženskosti. Tento znak emancipace dnes v kontextu současné feministické debaty opět nabývá na významu.

Základem pážete je geometrický, krátký sestřih, který oslňuje svými přesnými obrysy. Páže můžete nosit v různých délkách, s ofinou nebo bez, i v zářivých barvách. Jedinou podmínkou jsou přesné linie. Pokud nosíte páže s ofinou, musí být naprosto rovná. Po stranách jsou vlasy také rovné a všechny musí být stejně dlouhé. V těch nejkratších variantách budou vlasy vzadu na hlavě krátké jako u mužského účesu. Ve dvacátých letech si ženy se střihem páže rády stahovaly přes noc vlasy do takzvaných pokládaných vln.

Páže: nejkrásnější verze

Žena s dlouhým pážetem

Delší páže také vypadá skvěle

Páže s ofinou je opravdová klasika a je v současné době opravdu moderní ve filmovém i módním průmyslu. Asi nejznámější nositelkou pážete s ofinou je Anna Wintour, šéfredaktorka amerického módního magazínu Vogue. Dalším nezapomenutelným pážetem se pyšnila Uma Thurman ve filmu Pulp Fiction. Mia Wallace, manželka mafiána, se díky svému cool vzhledu stala v 90. letech naprostou ikonou. Vynikala svojí rovnou ofinou i dokonale přesným střihem ostatních vlasů. Černočerná však není jediná barevná možnost pro sestřih páže. Tento střih vynikne i v barvách, jako je červená a oranžová.

 

Další skvělou alternativou je páže bez ofiny. Čelo zůstane odhalené, takže je více vidět do tváře. Tato varianta byla populární mezi hollywoodskými hvězdami ve 30. letech. Vlasy jim dosahovaly maximálně po ramena a konečky si natáčely. Celý účes se pak nosil s pěšinou hodně na stranu.

 

Krátké páže dosahuje pouze po ušní lalůčky. V týlu pak vlasy mohou být tak krátké, jako u mužského účesu. Tato forma pážete vyžaduje hodně odvahy, ale může opravdu zvýraznit Váš obličej. V padesátých a šedesátých letech pak páže dosahovalo téměř po čelist a u kořínků bylo hodně natupírované.

Jaký styling zvolit?

Páže můžete nosit jak jednoduše uhlazené, tak objemné a vlnité. Záleží, co jím chcete vyjádřit. Páže Anny Wintour je například přesné, stylové, elegantní a velmi klasické. Na první pohled poznáte, že je všeho schopná, seriózní a sebejistá. Žádné vlasy z jejího účesu neodstávají a vše je přesné a upravené. Abyste dosáhli takového pážete, je třeba si vlasy při fénování podtočit kulatým kartáčem a dobře zalakovat. Tip: Pro elegantní zakončení použijte trochu lesku na vlasy. Pokud spíš chcete nosit uhlazené retro páže, použijte lesklý vosk na vlasy nebo pomádu, stejně jako ženy ve 20. letech.

Pokud máte raději romantičtější vzhled, můžete do účesu pážete zahrnout i jemné nebo dokonce pokládané vlny. Pro naprosto dokonalý vzhled ve stylu šedesátých let si nalakujte kořínky vlasů lakem pro objem. Tip: Objem a svěžest můžete svým vlasům dodat také pomocí některých vlasových pudrů nebo suchých šamponů, které aplikujete ke kořínkům.

Komu bude páže slušet?

Žena se stříbrným pážetem

Tento sestřih pomůže zvýraznit jemné obličejové rysy

Pro ženy, které mají jemné obličejové rysy, je páže ideální střih, protože skvěle zdůrazňuje tvář. Také sluší ženám s obličejem ve tvaru oválu nebo srdce. Ženy s jemnými, hladkými vlasy mohou páže také nosit. Textura jejich vlasů je totiž ideální na přesný střih. Páže ohraničuje obličej a přitahuje k němu pozornost. Tip: Make up by měl být stejně dokonalý, jako účes. Nenanášejte si ale příliš silnou vrstvu. Zvýrazněte raději rty a oči.

Čtyři dobré důvody, proč nosit páže

  • Je jednoduché na údržbu, vyžaduje méně přípravků, po umytí vlasy rychle uschnou a jeho styling je opravdu rychlý.
  • Je lehké, vzdušné a ideální na léto. Prakticky ho na hlavě neucítíte a navíc budete mít volný krk, což je v létě opravdu osvěžující.
  • Krátké vlasy vypadají mladistvě a svěže. Našli jsme pramen mládí – nový sestřih!
  • Páže opticky prodlužuje obličej, čímž zvýrazňuje dlouhý krk.
Objevte: