Žena s copánky a náušnicemi
Vlasový styling | Spletené vlasy

Vše, co potřebujete vědět o copánkových účesech a péči o ně

Nosíte (permanentní) copánky? Pak jste si vybrali opravdu cool a velmi praktický styl! V tomto článku se dozvíte vše, co o copáncích potřebujete vědět – od zaplétání až po péči o ně.

Žena s copánky na straně

Zjednodušená varianta: do tohoto cool účesu se zaplétá jen část vlasů.

Hledáte účes, díky kterému byste navždy zkrotili své vlasy? Tak třeba afro copánky, například francouzské nebo tzv. box braids, Vám můžou zajistit, že budete vypadat dobře v každou denní (i noční) dobu. Tyto účesy se vytvářejí zapletením vlasů do mnoha copánků, jejichž tloušťka záleží především na tom, jak husté jsou Vaše přirozené vlasy. Aby bylo možné tento účes vytvořit, je třeba mít vlasy dlouhé alespoň pět až deset centimetrů. Pokud si přejete, aby Vaše copánky vypadaly delší a hustší, můžete si do nich nechat připlést umělé vlasy. Tyto copánky pak vydrží několik měsíců, když si je necháte uplést od profesionálů. Nechat si vytvořit afro copánky je ale větší závazek, než jen vyzkoušet nový trendy zapletený účes. Budete si říkat: „Jak se o ně mám starat?“ A právě péče o ně je zásadní! Zde najdete podrobný návod, jak zajistit, aby Vám tento cool účes vydržel co nejdéle a vypadal dobře.

Správná péče o Vaše copánky

Nejdříve ta dobrá zpráva: péče o copánky není vůbec složitá. Snadno se myjí a jsou velmi praktické pro ty, kdo mají rádi rychlý styling vlasů. Když se budete řídit následujícími radami, péče o Vaše copánky bude opravdu hračka.

  1. Mytí copánků: Bude úplně stačit, když si své zapletené vlasy umyjete jednou týdně. Díky tomu je nebudete vystavovat zbytečnému tření a copy pak vydrží déle svěží a upravené. Tip: používejte průhledný šampon, který Vám ve vlasech nezanechá viditelné zbytky. Nejjednodušším způsobem, jak rovnoměrně rozprostřít šampon po vlasech, je zmáčknout všechny copy dohromady. Nakonec si vlasy důkladně opláchněte.

  2. Vysoušení copánků: Vlasy ve sprše důkladně vyždímejte. Pak je zabalte do velkého ručníku a zamotejte do turbanu. Počkejte asi pět nebo deset minut (to by z nich už měla přestat kapat voda, protože ručník již vsákl většinu vlhkosti) a pak je nechte uschnout na vzduchu. Abyste schnutí vlasů urychlili, můžete si lehce vyfénovat kořínky. Než ale s fénováním začnete, použijte ochranný přípravek proti teplu.

  3. Péče o pokožku hlavy: Po zapletení Vás může pokožka hlavy svědit nebo bude nepříjemně napjatá, zvlášť když máte copánky poprvé. Tyto příznaky ale znamenají, že si jen pokožka zvyká na lehký tah způsobený copánky. Tip: Naplňte rozprašovač vlasovým tonikem a naneste jej na postižená místa. Svědění by pak mělo ustat.

  4. Extra péče o copánky: Aby byly Vaše copánky upravené a dobře hydratované, používejte pravidelně bezoplachový balzám. Ten se vyrábí tak, aby ve vlasech nezanechával žádné zbytky. Suchým konečkům zas můžete čas od času dodat živiny pár kapkami vlasového oleje.

Poznámka: Ze začátku Vám budou copánky připadat hodně utažené, ale teplá voda a čas je povolí.

one dam image
Dokonalý styl na každodenní nošení: copánky ve vysokém drdolu.

Účesy z afro copánků

Copánky jsou opravdu univerzální a navíc se o ně snadno pečuje. Aby Vám ale nezevšedněly, když byste je nosili pořád jen rozpuštěné, přinášíme Vám pár trendy copánkových účesů, kterými se můžete inspirovat.

 

1) Zakroucený drdol: Tento drdol vytvoříte tak, že vezmete hrst copánků, zakroutíte je do drdolu a upevníte sponkami. Kolikrát vlasy kolem drdolu obtočíte, záleží především na délce Vašich vlasů. Čím větší a zakroucenější drdol vytvoříte, tím extravagantnější bude výsledný účes.

2) Zapletený kohout: V tomto účesu se vlasy na temeni hlavy vyčešou nahoru a vlasy ze strany se pevně stáhnou dozadu. Zepředu pak celý účes vytváří dojem stylového kohouta. Wow!

one dam image
Zapletený kohout vypadá ještě extravagantněji, kdy se vlasy po stranách hlavy vyholí.

3) Vesmírné drdoly: Vytvořte si dívčí vesmírné drdoly. Jednoduše zakruťte své copy do jednoho drdolu na každé polovině hlavy. Extravagantnější varianta tohoto účesu má ještě třetí drdol uprostřed hlavy.
 

4) Cop z copů: Také si své copánky můžete zaplést do klasického copu. Když jako základ použijete copánky (místo rozpuštěných vlasů), bude Váš účes o něco rafinovanější. Například koruna z copánků je opravdu krásná a hodí se i na zvláštní příležitosti. Jak na tento účes zjistíte zde.
 

5) Čelenka: Pro změnu můžete vyzkoušet také čelenku. Aby ale mezi copánky vynikla, použijte ozdobnou. Může být třeba doplněná květinami nebo třpytivými kamínky.

one dam image
Okouzlující a stylové, takové jsou copánky stažené do vesmírných drdolů.

Jak o vlasy pečovat poté, co copánky rozpustíte?

Až si své copánky rozpustíte, můžete si všimnout, že Vám vlasy budou padat víc než obvykle. Nebojte se! Jsou to jen nashromážděné normálně odpadlé vlasy. Byly zapletené do copánku a neměly možnost úplně odpadnout. Copánky samotné přirozené vlasy nijak neponičí, ale po rozpuštění je doporučujeme zastřihnout, abyste podpořili jejich zdravý růst a krásu. Také pravidelně používejte vlasovou péči a regenerační šampon i balzám ze stejné řady pečujících produktů.