Schwarzkopf Professional
Regenerace vlasů

Věděli jste to? Překvapivé klepy o vlasech

Překvapivé klepy o vlasech
Ne všechny vlasy byly stvořeny stejně. Příroda nadělila našim vlasům různé vlastnosti. Vše ostatní je věcí správné péče.
© Andreas Kuehn (2) / Jerome Tisne

Víte, že blondýny mají na svých hlavách nejvíce vlasů? Překvapuje Vás, že každá třetí žena si pravidelně barví své vlasy? Počítali jste, jak dlouho by musely růst dlouhé vlasy Lociky, aby dosáhly z okna věže až na zem? Trvalo by několik set let, než by její pohádkové vlasy narostly do plné délky. Objevte s námi zajímavá, zvláštní a úchvatná fakta o vlasech.

 • Několik metrů dlouhé vlasy u dítěte existují jen v pohádkách. Ve skutečnosti vlasy vyrostou přibližně 0,2 až 0,4 mm za den, nebo asi o jeden centimetr za měsíc. V současnosti je ženou s nejdelšími vlasy Američanka Diane Witt z Massachusetts. Vlasy této americké Lociky měří téměř čtyři metry. Dosud rekordmanku Dianu Witt překonala jen jedna osoba. Koncem 40. let to byl Ind Swami Pandarasandhi s celkovou délkou vlasů 7,93 metrů.

 • Rusovlásky mají méně vlasů, blond barva prodává

  Blondýnky mají štěstí, v průměru mají na hlavě nejvíce vlasů. Zatímco blondýnky mají v průměru 150 000 vlasů, u rusovlásek je to pouze 90 000 vlasů. Ženy s hnědými nebo černými vlasy se pohybují v průměru kolem 110 000, respektive 100 000 vlasů. Musíme zdůraznit, že blondýnky mají také nejjemnější vlasy. Naopak přirozeně černé vlasy bývají obvykle velmi silné. Černé vlasy indických žen jsou příkladem obzvlášť silných a hustých vlasů. Rusovlásky jsou rovněž obdařeny silnými vlasy.

  „Blondýnky jsou méně inteligentní.“ Stejně jako je tomu u většiny předsudků, tento už je na světě nějakou dobu a už tu asi zůstane. Samozřejmě existuje dostatek důkazů o opaku, které jsou však obecně ignorovány. Celá třetina členů vysoce inteligentních členů Mensy jsou blond.

  Navzdory všem předsudkům jsou blondýnky přeborníky v prodeji produktů, informací a image. Dvě ze tří moderátorek německých televizí jsou blond. Nedávno byla uveřejněna studie, že blond pokladní v Anglii měly o 20 % vyšší obrat než jejich kolegyně s jinými barvami vlasů.

 • Vlasy umírají mladé

  Vlas nějakou dobu roste, pak chvíli zůstává a potom vypadne. Jednotlivý vlas může přežít dva až pět let. Pak přestane růst a zůstává na hlavě několik měsíců. Nakonec vypadne, aby udělal prostor pro nový vlas. Ztráta 50 až 100 vlasů denně je proto zcela normální.

 • Muži mají také rádi barvu

  Každá třetí žena si pravidelně barví své vlasy. Mezi muži je to v současnosti každý desátý. Pokud jde o melíry, to muži opravdu nemusí. Pouze 3 % mužů nosí pramínky ve vlasech. Ale v péči o vlasy jsou muži na vrcholu. Ve věkové skupině mezi 24 a 34 lety si 56 % mužů denně myje své vlasy, zatímco u žen ve stejné věkové skupině je to jen 30 %.

 • Jednička v produktech vlasové péče: šampon

  94 % všech žen považuje šampon za nejdůležitější produkt vlasové péče. Také by se nerady vzdávaly laku na vlasy. 60 procent všech žen používá lak na vlasy příležitostně a 24 procent lakuje své vlasy dokonce každý den.

 • Dobrý účes vyjde draho

  Němci platí v průměru za střih 22 euro. Vlasoví stylisté v New Yorku to každým dnem překonávají. V některých salonech stojí střih vlasů tolik co malý výlet do Paříže, včetně letenky. Orlando Pita, vlasový stylista Naomi Campbell je známý jako nejdražší kadeřník vůbec. V manhattanském salonu na Gansevoort Street stojí střih od mistra kolem 800 dolarů (€ 570). Ve srovnání je střih od Pitovy kolegyně Sally Hershberger, která je proslulá speciálním střihem pro Meg Ryan, téměř výhodnou koupí. Za jeden střih účtuje “pouhých” 600 dolarů (€ 430).

 • Vlasy celebrit v aukci

  Vlasy opravdu nejsou to nejcennější, ani na hlavách celebrit. To se nicméně může po smrti změnit. Vlas se jako památka může stát hodnotnou a vzácnou komoditou. Fanoušek Beatles z Hong Kongu získal v roce 2004 na aukci v Gironě vlas ex-brouka Johna Lennona. Zaplatil za něj neuvěřitelnou částku 3 460 eur. V roce 1980 byly ve Francii v aukci prodány dva malé pramínky vlasů francouzské královny Marie Antoinetty a jejího syna za neuvěřitelných 5 000 eur. A aby toho nebylo málo, v roce 2006 se stříbřitě šedý příčesek, který měl jednou na hlavě umělec Andy Warhol, vyšplhal v aukci Christie’s až na 10 800 dolarů (asi € 7,700).