Schwarzkopf Professional
Barvení vlasů

Péče o rusé vlasy: Jen ochrana nestačí

Vlasům s pouhým nádechem dočervena stačí pravidelná péče. Máte-li však vlasy jako rusovlasá herečka Evan Rachel Wood, pak je musíte něžně hýčkat a chránit.

 • Herečka Evan Rachel Wood s rusými vlasy
  Rusé vlasy v tom nejlepším světle: Herečka Evan Rachel Wood
  © Getty

  Podnikneme nyní společně malou exkurzi do světa barevných pigmentů. Barvu našich vlasů určuje spojení jen dvou pigmentových skupin, jmenovitě eumelaninu a pheomelaninu. Nádech dočervena způsobí přítomnost i jen minimálního množství molekul pheomelaninu. K vytvoření nádherné ohnivě červené barvy vlasů je však zapotřebí poměrně velké množství těchto pigmentů.

  V případě, že rusá barva vašich vlasů je dílem vašeho kadeřníka, budou se červené pigmenty poměrně rychle vymývat a pomalu mizet - pokud budete vlasy mýt ve vodě bez extra péče. Přírodní rusovlásky dobře vědí, jak rychle jim barva vlasů bledne na slunci. K tomu dochází proto, že v přítomnosti UV záření degraduje pheomelanin rychleji. Běžná vlasová péče a ochrana tedy měděnou barvu neudrží. Udržet si zářivou rusou barvu vyžaduje aktivní speciální péči.

 • Rusé vlasy jsou módní – sedm tipů jak o rusé vlasy pečovat

  • Tip číslo 1:

   Červené pigmenty jsou citlivé na světlo – zejména ty v lahvičkách. Navíc, přirozený dostatek červených pigmentů ve vlasech je doprovázen typem pleti, který je na UV záření nejcitlivější ze všech. Rusovlásky by se proto neměly vystavovat polednímu slunci, měly by používat produkty vlasové péče s ochranou proti UV záření nebo své hlavy schovávat pod kloboukem.

  • Tip číslo 2:

   Po obarvení vlasů načerveno byste si měli až na dva týdny odpustit plavání v bazénu, protože negativní účinek chlorované vody na barvu je ještě silnější než účinek vody z kohoutku.

  • Tip číslo 3:

   Pro blondýnky, brunetky i šedovlasé ženy existuje mnoho pečujících a ochranný řad vlasové péče. Naproti tomu rusovlásky si musí obvykle vystačit jen s univerzálními produkty vlasové péče pro ochranu barvených vlasů. Jejich používání se jim však tak jako tak vyplatí. Obecně lze říci, že produkty vlasové péče pro barvené vlasy obsahují obzvláště vysokou koncentraci pečujících a ochranných látek, jako např. antioxidanty.

  • Tip číslo 4:

   Jakmile rusá barva mezi barveními vybledne, můžete použít barvicí šampon v odpovídajícím odstínu. Barvicí šampon udrží červenou barvu zářivou.

  • Tip číslo 5:

   Každý týden vlasům dopřejte masku, aby vám ve vlasech zůstaly červené pigmenty i lesk. Vlasové masky obsahují pečující ingredience, které opravdu proniknou do vlasových vláken a mohou zaplnit i mezery v jejich vnější struktuře (kutikule). Díky tomu zůstanou červené pigmenty ve vlasech po delší dobu.

  • Tip číslo 6:

   Rusé vlasy přitahují pozornost, často jsou ve výrazném kontrastu s oblečením – a o to víc jsou na něm vidět roztřepené konečky. Proto je doporučujeme zastřihávat každé dva měsíce, případně i častěji.