new-shine-for-dry-hair
Péče o vlasy | Sušení

Vaše vlasy vyžadují hydrataci

Vlasy mohou vysychat stejně jako pokožka. Suché vlasy jsou matné, zplihlé a vypadají jako sláma. Poskytovat jim potřebnou hydrataci je proto nezbytné. Prozradíme vám, jak vlasy účinně hydratovat.

Nejčastějším důvodem, proč jsou vlasy zplihlé a bez lesku, je akutní nedostatek hydratace. Dalším příznakem nedostatečně hydratovaných vlasů je statická elektřina. Zatímco pokožce stačí 10 % hydratace, vlasy potřebují 15 až 17 % vody.

Faktory způsobující ztrátu vlhkosti

Vlhkost vlasů snižuje suché teplo. Jestliže jsou vlasy již suché, pak každodenní fénování a časté používání nahřátých natáček a žehliček vaše vlasy i pokožku hlavy rychle vysuší na troud. Stylingové nástroje, jimiž se vlasy upravují za pomoci vysokých teplot, byste proto měli používat jen zřídka a fén nastavovat na nízké teploty a maximální rychlost proudění vzduchu. V zimě byste během pobytu v sauně neměli zapomínat omotat si kolem vlasů ručník, abyste své vlasy ochránili před suchým teplem (až 100 °C). Ochrana proti ztrátě vlhkosti je ještě dokonalejší, když do vlasů před působením nepříznivého prostředí zapracujete pečující masku. Totéž platí pro čas strávený na pláži. Před extrémní ztrátou vlhkosti a následným zkadeřavěním vlasů vás ochrání nošení klobouku, čepice či šátku. Udržovat správnou vlhkost ve vlasech je obzvláště důležité také v případě vlasů barvených či ošetřených trvalou ondulací.

Zdroje hydratace pro vaše vlasy

Voda se k tělesnému organismu chová různě. Jako pitná tekutina je nezbytná pro zachování metabolických procesů v těle a pro podporu buněčných struktur. Ve formě koupele, sprchy či mytí vlasů však může další vodu z vaší pokožky a vlasů odvést. Zní to paradoxně, ale je to tak. Proto je důležité používat hydratační šampony na vlasy. K nejúčinnějším hydratačním a pečujícím látkám v šamponech a smývatelných přípravcích patří aloe vera, glycerol, panthenol, hedvábné a pšeničné proteiny. Díky svým molekulárním strukturám vážou tyto aktivní látky vláhu uvnitř vlasů, případně každý jednotlivý vlas obalí ochranným filmem. Díky tomu zůstávají vlasy hladké a kutikuly uzavřené a tím i schopné zadržet více vody.

Jak udržet vlasy hydratované

 • Tip číslo 1:

  Cirkulující vzduch v letadlech je obzvláště suchý a tudíž k vlasům nepřátelský. Během letu byste proto měli na vlasy každou hodinu nanést velmi malé množství termální vody ve spreji nebo spreje pro zachování vlhkosti ve valsech. Díky tomu přežije váš účes bez úhony i velmi dlouhý let.

 • Tip číslo 2:

  Krém na ruce je skvělá věc a to i na vlasy. Zejména v zimě byste si měli zvyknout přejet dlaněmi rukou přes vlasy poté, co jste si na ruce nanesli krém. Tím vlasům dodáte trochu vlhkosti navíc.

 • Tip číslo 3:

  Nedostatečnou vlhkostí poměrně často trpí zejména konce vlasů. Tento problém a s ním související roztřepené konečky může zmírnit speciální tonikum, které konce vlasů uzavře a hydratuje.

 • Tip číslo 4:

  Než použijete žehličku nebo kulmu ošetřete vlasy ochranným sprejem proti vysokým teplotám nebo stylingovým sprejem.

 • Tip číslo 5:

  Nyní jeden „kuchařský“ recept pro hydrataci vlasů: Rozdrťte dužninu zralého avokáda a smíchejte ji s polévkovou lžící pšeničného oleje a citronovou šťávou. Výsledná směs by neměla být příliš hustá. V případě potřeby ji můžete naředit trochou vody. Tuto směs naneste na umyté vlasy a omotejte je smršťovací fólií. Než vlasy důkladně opláchnete, nechte avokádovou směs ve vlasech pod fólií působit 15 minut. Výsledek vás jistě mile překvapí.

Objevte: Ochrana Sušení